Czwartek, 26 kwietnia 2018 rok

Dla Polaków 8 maja (w wersji sowieckiej 9 maja) 1945 roku nie oznaczało odzyskania upragnionej wolności.

09-05-2017

Dla Polaków zakończenie działań wojennych w dniu 8 maja (w wersji sowieckiej 9 maja) 1945 roku nie oznaczało odzyskania upragnionej wolności. 8 maja 1945 roku ostatni Delegat Rządu na Kraj, Stefan Korboński, w depeszy radiowej z Warszawy do Londynu pisał: „U nas to niczego nie zmienia”.

Podczas gdy w Europie Zachodniej świętowano klęskę Niemiec a na Placu Czerwonym Stalin organizował paradę zwycięstwa, w Polsce walczyło ponad 30 tysięcy żołnierzy podziemia antykomunistycznego – wiernych niepodległej Rzeczpospolitej. W Moskwie natomiast trwał „proces porwanych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Prawica Rzeczypospolitej przypomina po raz kolejny, że głównym celem polskiej polityki historycznej na forum europejskim powinno stać się międzynarodowe potępienie komunizmu.

Przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej, tradycyjnie w dniu 9 maja, złożyli kwiaty na symbolicznym grobie wicepremiera Rządu Polskiego Jana Stanisława Jankowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jan Stanisław Jankowski skazany w „procesie szesnastu” na 8 lat więzienia zmarł zamęczony w sowieckim więzieniu 13 marca 1953 roku, na dwa tygodnie przed końcem odbywania kary.

(-) Krzysztof Kawęcki,
wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Jan Klawiter
Poseł RP z Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński,
sekretarz generalny Prawicy Rzeczypospolitej


Udostępnij