Niedziela, 16 grudnia 2018 rok

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej - Czas na nową jakość dla rodzin

27-10-2017

Jesteśmy mocno zaniepokojeni rozwiązaniami forsowanymi przez większość rządzącą, wedle których tylko dwie niedziele w miesiącu mają być wolne od pracy w handlu. Postulat wolnych niedziel od początku zajmuje istotne miejsce w programie Prawicy Rzeczypospolitej, konsekwentnie popieramy projekt obywatelski w tej sprawie. Większość rządząca, podczas pracy w komisji, zmieniła fundamentalne założenia tego dokumentu, więc nie można już go uznawać za projekt obywatelski, a jedynie poselski.

Apelujemy do większości rządowej, aby przywróciła obywatelski charakter projektu ustawy zainicjowanego przez NSZZ "Solidarność". Oczekujemy, aby realizowane były założenia, które uzyskały poparcie w poprzedniej kadencji Sejmu, bez kontynuacji polityki Platformy Obywatelskiej i obstrukcji społecznego projektu.

Zgadzamy się z uzasadnieniem do projektu posłów PiS z 2013 roku, że "zakaz pracy w niedzielę stworzy nową jakość dla rodzin - nie tylko tych, których członkowie pracują w handlu, ale też rodzin zapędzonych w szaleńczą chęć kupowania (...)". Prawdą jest to, co powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, że PiS oszukał wyborców. PiS był za wolnymi od handlu niedzielami i przed wyborami nie kwestionował zasadności tej idei, a teraz wypacza założenia obywatelskiego projektu. Nawet, gdyby przyjąć, że PiS chciałby rozłożyć ten proces w czasie, to posłowie PiS na wczorajszym głosowaniu w komisji (razem z PO i Nowoczesną) odrzucili poprawkę posła Kukiz'15 Jarosława Porwicha, aby właśnie zakaz pracy w handlu w niedzielę był wprowadzany stopniowo w kolejnych latach. Za tą poprawką głosował m.in. poseł Prawicy Rzeczypospolitej, dr Jan Klawiter.

Czas, aby PiS stworzył w końcu tę nową jakość dla rodzin, o której w poprzedniej kadencji mówił!

W imieniu Prawicy Rzeczypospolitej:

(-) Krzysztof Kawęcki
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Marian Piłka
Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński
Sekretarz Generalny Prawicy Rzeczypospolitej


Udostępnij