Piątek, 29 września 2023 rok

Dla Polaków 8 maja (w wersji sowieckiej 9 maja) 1945 roku nie oznaczało odzyskania upragnionej wolności - Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej

09-05-2021

Dla Polaków zakończenie działań wojennych w dniu 8 maja (w wersji sowieckiej 9 maja) 1945 roku nie oznaczało odzyskania upragnionej wolności. 8 maja 1945 roku ostatni Delegat Rządu na Kraj, Stefan Korboński, w depeszy radiowej z Warszawy do Londynu pisał: „U nas to niczego nie zmienia”.

Podczas gdy w Europie Zachodniej świętowano klęskę Niemiec a na Placu Czerwonym Stalin organizował paradę zwycięstwa, w Polsce walczyło ponad 30 tysięcy żołnierzy podziemia antykomunistycznego – wiernych niepodległej Rzeczpospolitej. W Moskwie natomiast trwał „proces porwanych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Przypominamy, że zakończenie II wojny światowej było zwycięstwem Związku Sowieckiego oraz aliantów – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji.
Polska i kraje Europy Środkowej – w wyniku ustaleń teherańskich – utraciły niepodległość i znalazły się w tzw. radzieckiej strefie wpływów.

Prawica Rzeczypospolitej przypomina po raz kolejny, że głównym celem polskiej polityki historycznej na forum europejskim powinno stać się międzynarodowe potępienie komunizmu oraz działań obecnych kontynuatorów (m.in. Rosja, Chiny) wobec wolnych narodów.

Przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej, tradycyjnie w dniu 9 maja, złożyli kwiaty na symbolicznym grobie wicepremiera Rządu Polskiego Jana Stanisława Jankowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jan Stanisław Jankowski skazany w „procesie szesnastu” na 8 lat więzienia zmarł zamęczony w sowieckim więzieniu 13 marca 1953 roku, na dwa tygodnie przed końcem odbywania kary.


(-) Bogusław Kiernicki,
prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński,
sekretarz generalny Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Jan Klawiter
poseł na Sejm RP VIII kadencji z Prawicy Rzeczypospolitej


Udostępnij